Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere casatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere casatorie

Buna ziua,
Pentru cei care nu sunt la prima casatorie, se mai pot lua 5 zile libere pt oficierea cununiei civile?
Va multumesc.
O zi buna.
Art. 152 C.mun. prevede ;
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Asadar, Codul Muncii prevede expres ca , evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Prin urmare, acordarea lor trebuie sa fie prevazuta in actele mentionate mai sus..... De asemenea, daca nu exista o prevedere contrara in Regulamentul Intern sau in CCM aplicabil privind faptul ca salariatul/a este la a 2-a casatorie, atunci angajatorul este obligat sa-i acorde aceste zile libere platite.
Multumesc.