avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 140 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere casatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere casatorie

Buna ziua,
Pentru cei care nu sunt la prima casatorie, se mai pot lua 5 zile libere pt oficierea cununiei civile?
Va multumesc.
O zi buna.
Cel mai recent răspuns: cristina_2345 , utilizator 18:03, 29 Martie 2013
Art. 152 C.mun. prevede ;
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Asadar, Codul Muncii prevede expres ca , evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Prin urmare, acordarea lor trebuie sa fie prevazuta in actele mentionate mai sus..... De asemenea, daca nu exista o prevedere contrara in Regulamentul Intern sau in CCM aplicabil privind faptul ca salariatul/a este la a 2-a casatorie, atunci angajatorul este obligat sa-i acorde aceste zile libere platite.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu nunta pentru cununia religioasa elenamesca elenamesca Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la intrebarea: daca am cununia civila facuta anul trecut, si am luat cele 5 zile de concediu, anul ... (vezi toată discuția)
Concediu evenimente speciale Alex_2016 Alex_2016 Buna ziua, O intrebare naiva poate: concediul de evenimente speciale se acorda doar cununiei civile, sau si celei religioase? Situatie: am facut cununia ... (vezi toată discuția)
Am două întrebări: legislația română oferă 5 zile libere ... Herbert Amagdalinei Herbert Amagdalinei Am două întrebări: legislația română oferă 5 zile libere cand cineva se căsătorește... pot sa imi iau liber acele 5 zile exact la data căsătoriei ... (vezi toată discuția)