Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Evacuare societate chiriasa - modalitate legala, ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Evacuare societate chiriasa - modalitate legala, rapiditate

Buna seara, am urmatoarea situatie: societatea in care sunt unic asociat detine un spatiu comercial pe care l-am inchiriat in 2011 unui SRL. Nu a mai platit chiria de 2 luni, neplata a 2 luni fiind clauza de reziliere in contractul de inchiriere dintre noi. Ba mai mult, mi-au trimis prin executor judecatoresc o notificare prin care imi pretind o suma imensa ca si investitie facuta in spatiu, chiar daca in contractul de inchiriere se precizeaza ca toate imbunatatirile facute de catre chirias nu sunt izvoratoare de creante. Care este cea mai simpla metoda de evacuare? Si la ce ma pot astepta? Multumesc!!

Ati fost la executor cu contractul de inchiriere? Ce a spus?
Numai dacă este titlu executoriu în ce priveşte neplata chiriei, dacă nu la instanta nu poate face altceva
Ca trebuie sa mergem in instanta..
Buna seara dle avocat Marinescu,
Adica tot trebuie sa ajungem in instanta pentru a se da sentinta?
Va multumesc!
Din păcate da, ati înţeles bine.