Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare domiciliu - uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare domiciliu - uzufruct viager

Buna ziua

Am incheiat un contract de vanzare cumparare cu mama mea acum trei ani, imobilul fiind cumparat de mine cu o suma de bani, mamei atribuindu-se o clauza de habitagie viagera.

Prietena mea, doreste sa isi schimbe cartea de identitate conform adresei actuale (locuiete cu mine) , acest lucru ajutand-o foarte mult la diverse activitati (spre ex. scoala de soferi)

Domnii de la evidenta populatiei, au sustinut ca imobilul NU este al meu, ca NU il pot vinde si ca TREBUIE sa vina si mama sa isi dea acordul pentru ca prietena mea sa isi schimbe domiciliul. Va intreb pe dumneavoastra; este normal acest lucru?

Mi se pare de-a dreptul stupid ca sa-i ceri acordul partii ce are atribuita doar dreptul de habitatie viagera asupra schimbarii unui domiciliu IN ACTE FARA ALT DREPT.

Acum un an, cand mi-a expirat buletinul, la fel, chiar daca sunt titular in DREPT pe contractul de vanzare cumparare, au cerut acordul mamei pentru a putea reinoin cartea de identitate.

Va rog sa ma ajutati

Cu consideratie,

Alexandru
Au dreptate cei de la politie.

Proprietara este mama, dvs. veti deveni proprietar cu drepturi depline, numai dupa ce aceasta va deceda.

Ea este cea care locuieste acolo, conform contractului, nu dvs.
Abitatia viagera este o varietate a dezmembramintelor drepturilor de proprietate. Aveti nevoie si de acordul mamei. Nu puteti face nimic una fara alta. Dvs sunteti si dvs proprietar, nud proprietar.
alexandru08 a scris:

Buna ziua

Am incheiat un contract de vanzare cumparare cu mama mea acum trei ani, imobilul fiind cumparat de mine cu o suma de bani, mamei atribuindu-se o clauza de habitagie viagera.

Prietena mea, doreste sa isi schimbe cartea de identitate conform adresei actuale (locuiete cu mine) , acest lucru ajutand-o foarte mult la diverse activitati (spre ex. scoala de soferi)

Domnii de la evidenta populatiei, au sustinut ca imobilul NU este al meu, ca NU il pot vinde si ca TREBUIE sa vina si mama sa isi dea acordul pentru ca prietena mea sa isi schimbe domiciliul. Va intreb pe dumneavoastra; este normal acest lucru?

Mi se pare de-a dreptul stupid ca sa-i ceri acordul partii ce are atribuita doar dreptul de habitatie viagera asupra schimbarii unui domiciliu IN ACTE FARA ALT DREPT.

Acum un an, cand mi-a expirat buletinul, la fel, chiar daca sunt titular in DREPT pe contractul de vanzare cumparare, au cerut acordul mamei pentru a putea reinoin cartea de identitate.

Va rog sa ma ajutati

Cu consideratie,

Alexandru

in fapt, este vorba de o confuzie intre termeni juridici, presupun, habitatie viagera/uzufruct...in rest trebuie vazut exact ce si cum se poate rezolva problema...
M-am exprimat gresit, mama are drept de HABITATIE VIAGERA nu uzufruct viager (credeam ca este acelasi lucru)

Din cate am citit, dreptul de abitaţie este un drept de uz care are ca obiect un imobil cu destinaţie de locuinţă. Titularul său are dreptul de a poseda şi folosi imobilul altei persoane, pentru satisfacerea nevoilor proprii de locuit şi ale familiei sale” [1]. Întinderea atributelor acestui tip de titular se rezumă doar la folosinţă, fără a mai putea dispune şi altfel de dreptul de abitaţie. Acest drept nu poate fi cedat, nici închiriat, neputându-se constitui asupra lui vreun drept tabular.

Deci?
alexandru08, utilizator
Atat uzufructul, uzul si abitatia sunt dezmembraminte ale dreptului de proprietate, iar uzul su abitatia se completeaza cu prevederile de la uzufruct. Mama dvs are folosinta dvs nuda proprietate, aveti nevoie si de acordul ei, caci dvs trebuie sa va abtineti din tulburarea folosintei titularului abitatiei viagere.