Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bonuri benzina
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bonuri benzina

Buna ziua!

Eu deduceam bonurile de benzina 100 % ptr ca aceasta cheltuiala era in scopul activ economice, dar ce fac cu bonurile de benzina dupa 14 martie care nu am stiut si nu am luat factura, si nici cui-ul nu este pe el.
Sunt nedeductibile 100%?Atat chelt cat si tva-ul aferent?

Multumesc!
Nu. Pentru acele bonuri,numai TVA este nedeductibila. Inregistrarea in contabilitate a bunurilor achizitionate sau a cheltuielilor efectuate,achitate pe baza de bon fiscal(cu numerar sau card bancar), se poate efectua daca se atesta intrarea in gestiune a carburantilor( in baza notei de receptie),fie sunt atasate la : ordin de deplasare,decont de cheltuieli.