Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna

am avut contract individual de munca la o firma 12 luni din care 4 luni in concediu de maternitate .Mai beneficiez de ajutorul de somaj?Va multumesc
Dupa cele 12 luni si 4 in concediu de maternitate vi s-a desfacut contractul de munca ?deoarece firma avea dreptul sa va pastreze postul pana terminati concediul de maternitate.
Trebuie sa mergeti la AJOFM si sa depuneti actele pentru somaj.
raluca-cuha a scris:

am avut contract individual de munca la o firma 12 luni din care 4 luni in concediu de maternitate .Mai beneficiez de ajutorul de somaj?Va multumesc

Beneficiati de indemnizatia de somaj numai daca:
- aveti realizat un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii
- c.i.m. a incetat din motive neimputabile salariatului, in baza unuia din articolele urmatoare: art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii.