Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutor somaj
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutor somaj

Un fost salariat MAI a beneficiat de ajutor de somaj in 1991-1992. Aceasta perioada constituie stagiu de cotizare la pensie? contribuie de asemenea la stabilirea cuantumului pensiei, sau doar la vechime ca si stagiu? Va multumesc!
Perioada respectiva constituie stagiu de cotizare care se ia in considerare la pensie ...
1. Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie si sanatate.

2. Contributiile la pensie si sanatate sunt platite din bugetul de stat.