Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plata penalitatilor impuse de asociatia de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plata penalitatilor impuse de asociatia de locatari

Buna ziua

Asociatia de proprietate are dreptul sa inpuna penalitati proprii daca in hotararea generala a membrilor nu sa discutat asa ceva ?
mai mult pun penalitati la penalitatile furnizorilor de utilitati
este legala functionarea asociatiei de proprietari doar cu presedinte si

admnistrator,,fara cenzori sau alte persoane care sa verifice corectitudinea actelor ?
Se poate face plangere la parchet privind incalacarea legi ?

va multumesc
[EDIT = Utilizatorul nu intreaba despre infiintarea asociatiei de proprietari si despre ce prevede legea in materie de penalizari, ci daca asociatia a constituit acest sistem in baza legii sau nu]

Norma in domeniu,L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007 precizeaza obligativitatea existentei de cenzor/comisie de cenzori ,care sa verifice si sa vizeze lunar pentru legalitate documentele financiar contabile ale asociatiei de proprietari
Initial,sesizati oficial reprezentantul legal al asociatiei de proprietari referitor la obligativitatea ecistentei cenzorului/comisiei de cenzori
Daca la nivelul asociatiei de proprietari va confruntati cu dezinteres,sesizati oficial serviciul specializat din primarie,care urmeaza sa verifice situatia si eventual sa dispuna masurile necesare
elga50, moderator
Daca nici in statut, nici in vreo AG de nicicand nu exista constituirea unui sistem de penalizare propriu, atunci asociatia nu poate penaliza in acest sistem.
Insa penalizarile de la furnizori se repartizeaza evident, proportional, restantierilor.
Aceste penalizari, ca de altfel orice fel de penalizari, nu se penalizeaza.

Asociatia de proprietari poate functiona si fara cenzor, ca de consumat se consuma, de incasat trebuie incasat, de platit furnizorii trebuie platiti s.a.m.d., adica aprovizionarea cu utilitati si intretinerea, repararea, proprietatii comune trebuie sa se faca de catre cineva.

Faptul ca nu aveti cenzor, este un lucru rau, potential periculos pentru proprietari, dar ei insisi trebuie sa pretinda angajarea unei persoane pe functia de cenzor.
Daca nu se intampla asta puteti reclama la biroul de relatii cu asociatiile de proprietari din primarie si sa cereti sprijinul functionarilor care raspund de blocul dv.

Plangere penala puteti face doar daca constatati ca s-a furat din averea asociatiei sau ca cineva abuzeaza in baza functiei pe care o ocupa.

Calea ar fi:
- solicitare scrisa catre presedintele asociatiei cu insiruirea problemelor pe care le considerati de solutionat;
- reclamatie la primarie;
- plangere penala in caz de furt sau abuz;
- chemare in instanta a asociatiei de proprietari (asta va costa ceva banuti).
popem a scris:

Se poate face plangere la parchet privind incalacarea legi ?

In situatia concreta in care nu detineti cenzor care prin raport asupra activitatii asociatiei de proprietari,sa concluzioneze asupra incalcarii normelor in domeniu,eventual sa precizeze existenta de prejudiciu,nu aveti temei legal pentru a promova plangere sub aspectul savarsirii de fapte prevazute si pedepsite de legea penala
Desfasurati demersuri initial catre reprezentantul legal al asociatiei de proprietari pentru angajare cenzor,ulterior solicitati acestuia realizare de raport asupra activitatii asociatiei de proprietari
Conditionat de concluzile cenzorului /comisiei de cenzori,puteti analiza oportunitatea altor demersuri
Daca detineti probe temeinice care sa dovedeasca incalcarea normelor in domeniu,pentru realizarea verficari documentelor asociatiei de proprietari sesizati oficial serviciul de specialitate din primarie si in temeiul disp art 55 din L nr 230/2007 solicitati exercitarea controlului asupra activitatii financiar contabile din cadrul asociatiei de proprietari,fie,contractati in nume propriu expertiza financiar contabila prin persoana specializata-acreditata CECCAR,ocazie cu care puteti negocia obiectivele,intinderea si contravaloare expertiza

In situatia in care nu exista cenzor aveti dreptul sa dati in judecata asociatia, este o aberatie ca nu puteti sa dati in judecata, sunt unii care au ramas in 1989, este democratie si aveti tot dreptul, nu mai apelati la presedintele asociatiei, daca pana acum nu a fost in stare sa angajeze un cenzor inseamna ca nici de acum inainte nu va face acest lucru.
va multumesc pentru raspunsuri , astept si alte pareri privind functionarea activitatii unei asociatii de proprietare doar cu presedinte si admnistrator , adica fara cenzor