Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit microintreprindere

Buna ziua
E vorba de o firma platitoare pe impozit micro intepr care a inregistrat in luna martie 2013 diferente de curs favorabile(din reevaluarea soldurilor la clienti).Mentionez ca diferentele de curs sunt singurele venituri inregistrate intrebarea mea este daca se calculeaza sau nu 3% asupra acestor venituri.
Multumesc.
Buna ziua,
da se calculeaza. Codul Fiscal prevede ca:

"ART. 112^7 Baza impozabilă

(1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad:

a) veniturile aferente costurilor stocurilor de produse;

b) veniturile aferente costurilor serviciilor în curs de execuţie;

c) veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;

d) veniturile din subvenţii de exploatare;

e) veniturile din provizioane şi ajustări pentru depreciere sau pierdere de valoare;

f) veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi şi/sau penalităţi de întârziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil ;

g) veniturile realizate din despăgubiri, de la societăţile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii."

Multumesc.Am stiut si eu prevederile codului fiscal ..dar mi se pare totusi ciudata situatia asta.....Asta e platim 3% pentru nimic.
Imi cer scuze ca v-am citat din Codul Fiscal.
Ma gandeam ca nu ati stiu si de aceea ati intrebat pe forum.
Bafta!