Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Virament impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Virament impozit pe profit

In cazul unei asicieri in participatie conform codului fiscal art 28 al;3 veniturile si cheltuielile se atribuie fiecarui asociat corespunzator cotei de participatie. Evidenta se tine prin contul 458. Contabilitatea este condusa de asociatul care este stipulat in contract si lunar acesta trimite asociatului un decont cu care acesta se inregistreaza atat cu veniturile cat si cu cheltuielile . Contractul nu stipuleaza cine plateste impozitul.
Decontul de TVA este depus de cel care conduce contabilitatea urmand ca asociatul sa se inregistreze doar cu veniturile si cheltuielile. In felul acesta la veniturile din activitatea proprie se adauga cele din asociere si la final fiecare isi plateste cota de impozit pe profit.
Noi avem o asociere in care suntem cu 50%-50% fiecare asociat sa trimis decontul si ne-am inregistrat atat cu veniturile cat si cu cheltuielile . In balanta la profit apare atat situatia profitul din activitatea proprie cat si cea din asociere. Obligatia celui care im-i trimite decontul este sa -si diminueze veniturile si cheltuielile cu valorile pe care le-a transmis. In situatia lui la profit o sa apara doar jumatate din profit.
Cum se procedeaza la viramentul impozitului pe profi?
Impozitul il platiti dumneavoastra.La veniturile din activitatea proprie se adauga cele din asociere adunati si calculati impozitul pe profit.