Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ma poate obliga sa semnez si sa platesc?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ma poate obliga sa semnez si sa platesc?

Buna ziua,

Am o problema la serviciu. Am prezentat sefului meu o oferta de preturi a unui furnizor, dar nu am semnat cu el niciun contract. Mai apoi, furnizorul respectiv ne-a cerut mai multi bani, asa ca am renuntat intr-un final la colaborarea cu el. Seful m-a "obligat" sa semnez cum ca sunt de acord sa platesc diferenta de bani daca gasesc un furnizor mai scump decat primul. In plus, vrea banii in firma ASTAZI.

Daca imi dau demisia, sunt obligata prin semnatura respectiva sa platesc suma?

Astept urgent un raspuns!

Multumesc!
Nu va poate obliga sa semnati nimiC, daca are pretentii impotriva dv si le poate recupera dovedindu-le in fata instantei judecatoresti. Inregistrati demisia iar daca refuza inregistrarea acesteia o puteti trimite prin orice mijloc care asigura confirmarea primirii. Trebuie sa respectati termenul de preaviz, putand renunta la acesta cu acordul angajatorului.
patriciapur

Daca ati / veti cauzat/cauza un prejudiciu angajatorului dvs, atunci chiar daca va dati demisia se va putea angaja raspunderea patrimoniala a dvs ...