Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare medicala....o problema in strainatate!!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare medicala....o problema in strainatate!!

Buna seara, sunt plecata in Spania si vreau sa-mi scot acte aici, mai exact certificatul verde insa nu pot pentru ca nu am medic de familie aici,.
Card european cei de la Casa De Sanatate nu imi pot da desi nu am decat 23 ani si in vara anului trecut am terminat facultatea. Am o adeverinta de la medicul meu de familie din tara, tradusa si legalizata...imi serveste cu ceva aici, specific ca nu lucrez?? Imi poate fi de folos pentru a-mi scoate actele?
Ma puteti ajuta, va rog?? Pentru ca daca intreb aici nimeni nu stie ce sa imi raspunda.
Casa de asigurari de sanatate nu va poate elibera in prezent, card european de sanatate, dar va poate elibera o adeverinta care atesta ca sunteti asigurata in tara, in baza adeverintei pe care o detineti de la medicul de familie.
Este posibil sa nu mai fiti asigurata in tara, daca ati terminat facultatea anul trecut si nu ati cotizat in continuare la asigurari de sanatate, ca somer, salariat, asigurat individual, etc.
Ca sa beneficiati de asigurari de sanatate in Spania, va trebui sa va asigurati acolo, dupa ce va angajati sau sub o alta forma legala, daca nu va angajati.