Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Reziliere Contract de asistenta juridica
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Reziliere Contract de asistenta juridica

Buna ziua,

Daca am incheiat un contract de asistenta juridica, dar nu mai doresc sa initiez actiunea (nici nu am platit inca vreun onorariu) este posibil sa reziliez contractul fara repercursiuni financiare? Poate avocatul sa ceara plata onorarului sub temeiul "titlului executoriu" al contractului?

Daca da, care ar fi modalitatea de reziliere? Multumesc!
Daca nu a efectuat nicio prestatie avocatiala nu va poate executa.
Depinde ce a facut daca a facut.
Anuntati-l in scris ca reziliati contractul.
Poate cel mult pe consultatia juridica sa va ia bani daca nu a finalizat redactarea actiunii sau ce avea de facut.
Cea mai buna solutie este o rezolvare amiabila a situatiei.

Pentru a fi corect, avocatul ar trebui sa primeasca din partea dvs contravaloarea serviciilor avocatiale efectuate pana in prezent (probabil cel putin o consultatie).

Cu cat luati legatura mai repede si reziliati contractul, cu atat mai bine.
Multumesc,

Avocatul nu a facut inca nimic, m-am oferit sa-i platesc contravaloarea unei consultatii, am fost invitat la discutii. Sper sa fie rezonabil. O sa am si o cerere de reziliere scrisa cu mine.