Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces drepturi salariale. Ce pot face?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces drepturi salariale. Ce pot face?

Buna ziua.
Am ajuns la Curtea de apel cu un dosar legat de plata salariului, cauza care a fost respinsa, din punctul meu de vedere datorita interpretearii gresite a probelor. Ce pot face acum?
In speta, cu exemplu (adaptat) ce s-a intamplat:
Am fost angajat cu contract de munca la o SC, contract in care am avut negociat un salariu de 2000 lei/luna (este doar de exemplu).
In lunile in care am avut concediu 20 de zile (toata luna) mi s-a platit tot salariul, adica 2000 lei.
In lunile in care am avut concediu 5 zile si am lucrat 15, am primit salariul 1300 lei.
In lunile in care am lucrat toata luna, am primit fie 1400, fie 1600, fie 2000 (tot salariul), in functie de cum avea chef patronul.
Bineinteles, patronul a platit toate darile catre stat la suma pe care mi-a dat-o in acea luna.
Judecatorul a spus ca am fost platit pe perioada concediului, fara a avea in vedere ca salariul meu era de 2000 lei si trebuia platit indiferent ca aveam sau nu concediu.
Inteleg ca d-na judecatoare nu are studii economice, dar nu are specialisti in domeniu? Se vede cu ochiul liber ca patronul nu a platit salariul negociat, ci dupa bunul plac... eu am cerut diferenta de bani ce nu mi-a fost platita, inclusiv sa se plateasca toate cotizatiile obligatorii...
Ce pot face acum?
Multumesc.
Daca hotararea este irevocabila , atunci impotriva acesteia nu se poate exercita decat uan din caile extraordinare de atac : contestatia in anulare si sau revizuirea ... Acestea se pot exercita in conditiile expres prevazute de Codul de procedura civila.