Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Vinzare produse la negru ( ex haine , incaltaminte )
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Vinzare produse la negru ( ex haine , incaltaminte )

Buna ziua , vreau sa imi fac un PFA sa incep sa vand haine si incaltaminte . as vrea sa stiu pentru cantitati mici ce taxe se platesc ?? ..as mai vrea sa stiu si ce risca in general o persoana care vinde la negru intr-un apt (sunt foarte multi care fac asta fara sa plateasca nimic la stat ) ...va multumesc
La pfa contributiile sunt urmatoarele :
16% impozit din incasari - plati
5.5 % sanatate
CAS in caz ca nu aveti contract de munca in alta parte.
Somaj 1 % optional
Mai multe detalii aici :

www.avocatnet.ro/content/for...
multumesc pentru mesaj ...daca mi-ati putea raspunde si la partea a doua a mesajului meu ...referitor la vanzarea la negru ... multumesc
Vanzare la negru - Evaziune fiscala -
Aici sunt detaliate:
[ link extern ] /
La cum sunt puse in practica...Raspunsul este "Traim in Romania"
."Si eu trebuie sa mananc" ( citat de la un inspector) Mai departe..Scrie-n Carte
:) va multumesc pentru raspuns ... insa din ce am vazut pe acel site se refera doar la persoanele juridice , nu am vazut nimic referitor la cele fizice ... multumesc din nou
Nu se face diferentiere

Legiuitorul a statuat conceptul de evaziune fiscală ca fiind “sustragerea prin orice mijloace de la impunerea sau de la plata impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi a altor sume datorate bugetului de stat, bugetelor locale, bugetului asigurărilor sociale de stat şi bugetelor fondurilor speciale de către persoanele fizice şi persoanele juridice române sau străine, denumite în cuprinsul legii contribuabili”.