Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Procedura cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Procedura cesiune parti sociale

care este procedura scurta pentru cesionare parti sociale firma SRL exclus 30 zile publicare in M.O.F ?

multumesc
Nu există o procedură scurtă sau lungă, există procedura legală.
Dacă cesiunea se face către o persoană din afara societăţii se face, conform prevederilor legii nr. 31 din 1990, prin cele două etape - publicarea hotărârii în Monitorul Oficial şi apoi cesiunea propriu - zisă.
Dacă cesiunea se face între asociaţi, conform prevederilor legale în vigoare, nu mai este obligatoriu respectarea termenului de 30 zile de publicare în Monitorul Oficial.
am inteles ca exista cooptare si cesiune parti sociale celui nou intrat in firma concomitet fara obligatia majorarii capitalului social (MONITORUL OFICIAL)

este obligatoriu majorarea capitalului social in cazul cooptari ? O firma o face alta nu cum prevede legea, cazuri practice ?
olden, utilizator
O persoană din afara societăţii poate dobândi calitatea de asociat numai prin două modalităţi: fie majorează capitalul social al societăţii (aport în numerar sau în natură), fie dobândeşte părţi sociale ca urmare a unei cesiuni făcute de un asociat al societăţii în cauză.
Va rugam sa ne precizati si noua sursa care v-a facut sa intelegeti ca se poate coopta o persoana in societate fara a majora capitalul social, preia insa parti sociale de la asociatii existenti si in acest sens se pune in aplicare ,,procedura scurta" - fara publicarea in M. Oficial cu asteptarea a 30 de zile a trecerii termenului de opozitie. Transmiterea partilor sociale se face in conformitate cu art. 202 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata.
Subsemnatul xxxxx am hotarât

urmatoarele:

Art. 1. Cooptarea în societate a doamnei xxxxx ................
Cesionarea de catre asociatul unic xxxxxxxxxxxx .........
În urma cesiunii capitalului social, în valoare totala de xxx ...........
MONITORUL OFICIAL AL ROMÂNIEI, PARTEA A IV-A, Nr. 4077/27.IX.2010

nu e obligatoriu majorarea capitalului social decat optional .
olden, utilizator