Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reclamatie proprietar - neplata impozit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reclamatie proprietar - neplata impozit

Buna seara,

De 3 ani stau cu chirie intr-un apartament de doua camere. In momentul in care m-am mutat in acest apartament am platit o luna de chirie (260 Euro), plus o luna de chirie garantie (260 Euro). Acum mi-am cumparat un apartament si nu mai este nevoie sa stau in chirie. Am anuntat proprietarul cu 2 luni inainte ca o sa ma mut din casa respectiva. Am platit toate utilitatile care au fost facturate pana acum si anume: intretinerea pe luna februarie, TV+internet pe luna martie+factura de lumina care este calculata pana pe 15 martie. Am convenit cu proprietarul sa plateasca el restul de cheltuieli pentru utilitati care mai raman. Eu pe 15 aprilie o sa eliberez apartamentul, deci or sa ramana de platit urmatoarele utilitati: luna martie+luna aprilie de intretinere, internet+TV pentru luna aprilie si luna care o sa se calculeze pana la data de 15 aprilie. Din calculele mele toate aceste utilitati fac in jur de 550 RON (125 Euro). Chiria e de 260 de euro pe luna, pe care am platit-o pe data de 1 a fiecarei luni, de fiecare data in avans. I-am platit pentru luna aprilie, jumatate de chirie adica 130 de euro. Se pare ca proprietarul s-a suparat pe mine si mi-a facut o gramada scandal ca sa nu-mi mai dea inapoi diferenta de garantie, adica 135 Euro (260-125 Euro utilitatile restante). M-am enervat si m-am hotarat sa-l reclam pe proprietar la fisc. In primul rand apartamentul este ipotecat pentru un credit de nevoi personale cu ipoteca si din cate stiu nu avea voie sa-l inchirieze. In al doilea rand nu am fost inregistrati la fisc, iar timp de trei ani de zile nu a platit niciun fel de impozit pentru chiria incasata, adica a prejudiciat statul cu ~ 1500 de euro. Mentionez ca am toate chitantele si facturile din toti anii in care am stat. de la intretinere+internet si TV+lumina, prin care pot dovedi ca am stat in acea casa timp de trei ani de zile in chirie. La inceput, proprietarul a incercat sa ne inregistreze la fisc dar nu a reusit din cauza ipotecii, iar pe urma a lasat asa fiind si in avantajul lui. Sunt dispus sa depun marturie la autoritatile competente si sa le pun la dispozitie toate chitantele pe care le am ca sa dovedesc ca am locuit in acea casa in chirie. Unde pot face acest lucru? Multumesc frumos.
Concret care este avantajul dvs daca demonstrati ca ati locuit in acel spatiu ?
Nu ati precizat concret daca la momentul incheierii conventiei,ati incheiat contract de locatiune-in conformitate cu dispozitiile in vigoare
chiar daca autoritatea fiscala retine situatia de fapt,eventual aplica sanctiune proprietarului,situatie care nu va conduce la imbunatatirea relatiilor dvs cu acesta,dimpotriva va genera o stare evidenta de asimpatie
Eventualul demers al dvs la nivelul autoritatilor nu va garanteaza recuperare valoare partiala garantie
In raport de documentele justificative pe care le detineti,puteti analiza oportunitatea recuperarii sumei prin instanta de judecata
Pe mine m-a deranjat modul in care s-a comportat proprietarul cu mine in ultimele zile. Ba chiar m-a amenintat ca ma da afara, duminica asta cu toate ca i-am platit chiria pana pe 15 aprilie. Este inacceptabila atitudinea proprietarului avand in vedere ca timp de trei ani de zile i-am platit chirie in valoare de aproximativ 10000 de euro si niciodata nu am intarziat cu plata chiriei sau a utilitatilor. Nu trebuia sa se comporte asa. Mi-a zis referitor la banii pe garantie ca in viata mai trebuie sa si pierzi. Nu ma mai intereseaza acei 135 de euro. Vreau sa-i demonstrez ca intr-adevar, in viata mai si pierzi. Sa inteleg ca pot face reclamatie pe baza chitantelor si a facturilor pe care le-am platit pe parcusul sederii mele in apartamentul respectiv?
Nu ati precizat daca exista contract de locatiune incheiat intre dvs si proprietar
Existenta contractului ,asumat prin semnatura olografa de catre locator ,ar fi in avantajul dvs in eventuala actiune in instanta
Daca doriti strict verificarea situatiei si aplicarea de eventuale sanctiuni locatorului,puteti sesiza oficial autoritatea fiscala,dovedind perioada de inchieriere cu documentele pe care le detineti,eventual adresa din partea asociatiei de proprietari unde ati achitat utilitatile
ynocentta, utilizator