Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Avocatii inlocuiti de calculatoare.Este posibil asa ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Avocatii inlocuiti de calculatoare.Este posibil asa ceva?

Avocatii inlocuiti de calculatoare...
Este posibil asa ceva?
Teoretic se poate insa practic...niciodata...dupa parerea mea...
Vedeti ce scrie la acest link:

[ link extern ]

Dupa parerea mea nu este posibil in mod concret asa ceva.
Oamenii ( justitiabilii ) se pot folosi de internet dar procesarea informatiilor in mod inteligent nu o pot face prin intermediul calculatorului indiferent de ce fel de program s-ar inventa in viitor.Si daca ar avea 20 de variante posibile oamenii ( justitiabilii ) nu ar avea probabil putiinta de a discerne care varianta este cea mai buna.
Dreptul are o semenea varietate incat mintea umana intotdeauna va depasi calculatorul deorece mintea umana nu se bazeaza numai pe trecut, ci si pe viitor...
Eu aș considera ca motivul pentru care suntem necesari nu este că justitiabilii nu ar avea capacitatea de a procesa informatiile legale, ci pentru ca noi avem expertiza, experienta, avem capacitatea de a interpreta textele de lege în baza experientei, a jurisprudentei si a faptului că cunoastem instantele.

Orice om poate citi textul legii, multi il pot intelege si sistentiza, dar putini au experienta (la nivel general în societate).
Parerea mea este ca justitiabilii nu pot trece dincolo de o limita a juridicului fara a avea la baza studii juridice.Si ca sa aiba inca o treapta ar urma sa fie specializat ( justitiabilul) deoarece facultatea nu i-ar fi suficienta.

Calculatorul poate ridica anumite probleme avocatului, dar nu il pot depasi pentru simplul motiv ca nu are simtaminte...si nici nu poate inventa...
Sunt doua aspecte care inving orice claculator...

Justitiabilul are simtaminte si inventivitate dar nu percepe dreptul in nuantele sale ( mai ales daca nu are dreptul la baza).

Calculatorul impreuna cu justitiabilul nu se poate interconecta desi s-ar putea completa.
Calculatorul nu intelege simtamintele iar justitiabilul nu poate interfera datele in mod corect.
Calculatorul neavand inventivitate nu il poate ajuta pe justitiabil.

Am incercat sa expun problema intr-o logica ,,calculatoresca".
Cred ca si calculatorul ar fi de acord cu mine deoarece nu poate depasi anumite limite...

Judecatori inlocuiti de calculatoare?
Procurori incocuiti de calculatoare?
Avocati inlocuiti de calculatoare?
O aberatie.
Nu uitati ca: calculatoarele sunt facute de catre oameni.
Da, sunt facute de catre oameni.
Teoretic vorbind, calculatorul poate depasi omul insa nu in astfel de probleme, as zice eu.

In filmele SF exista judecatori calculator...

Calculatorul poate ajuta justitiabilul oferind variante dar cum dreptul presupune si inventivitate este mult prea greu ca un calculator sa faca fata.
Calculatorul se bazeaza pe ceea ce cunoaste ira unde nu cunoaste nu poate sa inventeze...ca sa zic asa...

Doar daca va aparea un calculator ( computer ) cu inteligenta de creatie se poate sa aiba valoarea de om...ca si inteligenta...creativa.
Singura diferenta dintre om si calculator in care omul poate fi superior o constituie inventivitatea.
Ca si memorie, computerul poate bate omul...
Omul se plictiseste iar calculatorul...nu...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Un calculator nu poate interpreta un text decat daca e scris intr-o anumita ordine bine stabilita (corect gramatical sau nu).
Orice greseala de redactare/formulare duce la o procesare defectuasa si in final la o achitare/condamnare nelegala. E practic imposibil de creat un algoritm care sa analizeze/echivaleze o propozitie reformulata.

Ca si concluzie :

Sotia unui programator il trimite la alimentara:
- Draga, cumpara si tu un salam si daca are si oua, ia 10.
Se duce tipul la alimentara:
- Dati-mi va rog un salam. Dar oua avetzi?
- Da.
- Atunci dati-mi 10 salamuri.