Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua

sper sa ma puteti ajuta cu niste raspunsuri.in data de 2 aprilie mi-am depus cererea de preaviz cu 45 de zile lucratoare si as vrea a nu stau asa mult pt k lucrez 12 cu 24 respectiv 12 cu 48 ,asta ar insemna cateva luni.exista vreo varianta sa scap mai repede de preaviz.
Numai daca angajatorul dvs renunta la efectuarea preavizului , asa cum se prevede in art.81 alin.7 C.mun.
si daca eu absentez nemotivat de la lucru in perioada asta?
In speta, angajatorul va fi îndreptăţit să dispună concedierea disciplinară a dvs inclusiv prin desfacerea contractului de muncă, în cazul în care nu respectati termenul de preaviz, lipsind de la serviciu.
se poate ajunge in instanta?
Pentru ce sa ajungeti in instanta?