Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cerere custodie exclusiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cerere custodie exclusiva

in urma sentintei de divort pronuntata anul trecut unde se mentiona ca, custodia este comuna, as dori sa aflu cum pot proceda pentru ca, minorul sa imi fie incredintat exclusiv, deoarece eu ma ocup de minor din 2011 pana in prezent, tatal doar vizitandu-l ocazional, neplatind pensie alimentara timp de un an de zile si abia in urma insistentelor mele a platit pensia in ultimele 6 luni

Se pare ca dupa noul cod civil acestea sunt motive insuficiente pentru a convinge instanta sa acorde custodia exclusiva!

#-o

Pentru neplata pensiei de intretinere stabilita in sarcina sa, aveti posibilitatea sa-i faceti o plangere penala pentru abandon de familie, daca nu plateste 3 luni consecutiv... adica : nu asteptati 1 an si va tot rugati de el... copilul ala nu mananca si nu traieste cu "rugaminti" si indolenta din partea acestuia.

:((
Daca exista motive intemeiate, avand in vedere interesul superior al minorului, instanta hotaraste ca autoritatea parinteasca sa fie executata numai de catre unul dintre parinti.
Din cele spuse de dvs.s-ar putea ca instanta sa va acorde autoritate exclusiva.
Pentru formularea plangerii penale de abandon de familie termenul este de doua luni consecutiv de neplata a pensiei.
Mult succes si nu mai fiti marinimoasa cu astfel de "tati".
sincer nu cred ca poti obtine acest lucru. La mine a fost mai grav, tatal a luat copilul timp de o luna, am avut proces de ordonanta prezidentiala pentru recuperarea lui, copilul mic, de 2 ani...nu stia pe nimeni in mediul in care a fost dus, probe de violenta, etc...chiar si asa s-a incredintat custodie comuna. Iti doresc multa putere.
Motivele de exercitare a autoritatii parintesti de catre un singur parinte sunt stricte, de tipul interzis, decedat...
Vorbiti cu el si daca este de acord puteti spera.
Depinde insa si la ce instanta nimeriti cu procesul.