Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura emisa in luna ianuarie 2013 se poate ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura emisa in luna ianuarie 2013 se poate inregistra in decembrie 2012

Buna ziua! Am o situatie si anume aceea ca am primit dispozitie sa inregistrez facturi emise in ianuarie si februarie 2013 in evidenta contabila a lunii decembrie 2012. In continutul facturilor se regasesc servicii si lucrari, abonamente aferente luniilor dec. si noiembrie 2012!! Este corect ?Si daca NU cum denatureaza acesta operatiune dpdv contabil dar si fiscal?? Multumesc anticipat!!
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Buna dimineata,

Nu aveti cum sa inregistrati aceste facturi in luna decembrie. Daca acestea contin si TVA, acestea au fost declarate de partenerii Dvs. in decontul de TVA si in declaratia 394.

Eventual puteti inregistra 471=408. Iar in ianuarie si februarie scoateti din 408 si constituiti cheltuiala prin cont 471.
Buna dimieata . Daca inca nu ati depus bilantul pentru 2012 si cheltuielile sunt aferente anului precedent puteti sa le inregistrati , refaceti calculul de impozit pe profit depuneti rectificativa si faceti bilantul . In situatia in care ati depus bilantul le puteti inregistra in 2013 iar cheltuiala in contul 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile (A/P) "
Mihaela, facturi emise in ianuarie si februarie 2013...inregistrate in decembrie 2012? Nu inteleg.
dac factura emisa in ian sau febr contine cheltuieli aferente anului precedent sau abonamente esti obigat sa le inregistrezi prin 408(Principiul independentei exercitiilor)

decembrie 2012(factura emisa cu data de ian sau febr)
626/628/ = 408 100
ianuarie/februarie 2013
% 401 124
408 100
4426 24
radumuresan, utilizator
Am primit factura de en. electrica de exemplu cu data de emitere 16.01.2013, pe factura scrie "consum en. el. aferent lunii decembrie", sau factura externa pentru servicii mentenanta executate in luna noiembrie, iar factura are data de 15.01.2012! Toate s-au inregistrat in contabilitate in luna decembrie!! In debit contul de cheltuiala 605.01 si 628, inclusiv TVA neexigibil, iat in credit 401!