Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA D394 SI 300
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

D394 SI 300

Va rog un raspuns : se cumpara niste bunuri ce nu sunt necesare domeniului de activitate ( ex. o camera de filmat video ,la activitate agricola ) Automat ,in D394
trebuie trecuta achizitia ,dar in D300 la ce rand ? avand in vedere ca tva la aceste bunuri nu este deductibila ? la rd.26 e bine ? si la 27.1 pt.ca s-a primit factura o mai trec ?
Practic ma gandesc sa inregistrez aceste bunuri direct in contul ad-torului -455 cu
toata suma .dar ce fac cu declaratiile ?
Sau o inregistrez normal la ob.inventar,,, cu tva normal si declarat in 300 si factura
declarata in 394. Si la control sa decida organul ce si cum ...? multumesc
Buna dimineata,

Normal ar fi ca in momentul intrarii sa faceti nota contabila

% = 401

si concomitent

635 = 4426 (tva nedeductibil) , analitic
603 = 303 (chelt nedeductibila), analitic

Astfel, in decontul de tva, la randul TOTAL TAXA DEDUCTIBILA veti trece total tva achizitii (inclusiv tva ptr aceasta factura) , iar la randul cu SUBTOTAL TAXA DEDUSA, total tva achizitii achizitii - tva aferent acestei facturi.

Am mai intalnit cazuri, cand se face nota ctb

303 = 401 cu toata valoarea.
Mie una, nu mi se pare corect sa inregistrez si tva-ul aferent direct pe chelt cu obiect de inventar , deoarece in momentul acesta exista factura, deci clar folosim si cont de tva dedus, chiar daca, fiscal nu deducem acest tva.

Daca ne uitam un pic in ordinul 3055, veti vedea, ca acest cont (303) nu are corespondenta cu 455, deci nu poate fi folosita relatia

303 = 455

O zi minunata! :)
multumesc jade_0923 ,nu stiam ca se poate trece la randul 28- sub-total taxa dedusa mai putin decat rezulta la rd.27-caci practic le preia automat. Cred ca era mai clar si mai usor pentru toti sa fie un rand 28 cu valoarea taxei nedeductibile considerata de noi-si atunci
sub-totalul era la rd.29 cu preluare automata....si care era cu valoare mai mica ca rd.27.
In fine poate se vor gandi si la asta..cand mai schimba programul..
Acum va mai rog ceva : mai am o japaceala de la ad-tor si anume ca mi-a adus acum in februarie facturi din noiembrie,decembrie 2011. Stiu ca trebuie sa refac D394 sem.2 2011
dar la ce rand trec in D 300 ?La 3O -regularizari taxa dedusa ?ca la celelalte randuri trebuie sa corespunda cu D 394 luna ian.2012.. multumesc anticipat.
Buna dimineata,

Si mie mi s-a intamplat o asemenea situatie. Parerea mea este urmatoarea: fiind o cheltuiala aferenta anului 2011, aceasta trebuie sa fie prinsa in 2011. Eu merg pe urmatoarele note contabile:

in noiembrie:
% = 408
ct cheltuiala

in ianuarie (sau februarie)

% = 408 (storno)
ch chelt (storno)
4428 (storno)

si concomitent

% = 401
ch chelt

Aceste note le-am facut ptr bonurile de combustibil care mi-au fost aduse mai tarziu. Cred ca ptr facturi, puteti reface D394 sem 2 2011, iar in decontul de tva sa mergeti pe regularizari.