avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim brut pe economie 3300000 lei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim brut pe economie 3300000 lei

Stiu de la inceputul anului 2005 ca urmeaza sa se publice noul contract colectiv de munca la nivel national. Astazi, la ITM mi s-a spus ca s-a publicat deja din februarie si ca salariul minim a fost stabilit la 3300000 lei, cu incepere de la 1 februarie 2005!
Am gasit, in sfarsit monitorul si am citit cu atentie textul contractului: acolo scrie clar ca salariul minim brut va fi de 3300000 lei incepand cu data de 1 ianuarie 2005!!!
As dori sa stiu care este data exacta cu care se aplica prevederile prezentului contract colectiv de munca la nivel national, daca el a fost publicat in Monitorul Oficial din 22.02.2005?
Prevederile contractului colectiv de munca intra in vigoare de la data publicarii lui, adica 22 februarie. In aceste conditii chiar si obligarea la majorarea salariului de la 1 februarie este abuziva.
Cel putin teoretic, majorarea ar putea intra in vigoare de la 22 februarie.
Nu, contractele colective de munca nu intra in vigoare de la data publicarii in Monitor, ci de la data inregistrarii la MMSSF. Aceasta prevedere este cuprinsa in Legea nr. 130/1996. Deci nu este un abuz ca si contractul colectiv de la nivel national sa fi intrat in vigoare de la data de 1 februarie.
Am o mare rugaminte...in ce act normativ este prevazut salariul minim brut 3.300.000 lei?
ave forume,
[1] precizare - nu ati citit si/sau redat corect, deoarece CCMUN pe 2k5-2k6 spune ca face aplicare cu 01.01.2005;
[2] precizare - verificati avocatnet.ro, deoarece ei l'au publicat saptamana trecuta - este partea a V-a din MOf.
fortuna vis,
Punctul meu de vedere cu privire la aceasta problema este cu totul altul. Prin HG 2346/2004 este stabilit salariul de baza minim brut pe tara la 3.100.000 lei. Incheierea sub acest nivel a unui contract individual de munca constituie contraventie si se poate sanctiona cu amenda. Pe de alta parte contractul colectiv pe 2005-2006 prevede nivelul acestui salariu minim la nivelul de 3.300.000 lei. Insa nerespectarea acestui plafon nu este sanctionabila de catre institutiile de stat, ci in cel mai fericit caz un salariat curajos si cu initiativa poate solicita instantei sa oblige angajatorul la respectarea contractului colectiv. Dar as vrea sa o vad si pe asta.............

Alte discuții în legătură

Salariul minim va rog sa ma lamuriti asupra urmatoarei chestiuni: salariul minim pe economie este de la 01.02.2005 in cuantum de 3.300.000 lei ?

timi (vezi toată discuția)
Salarii si contributii ContSters70070 ContSters70070 Am nevoie urgent de ajutor. - Care au fost salariile minime pe economie incepand cu data de 01.01.2005 pana in prezent si temeiul legal (Lege, HG, OUG, CCM... ... (vezi toată discuția)