avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1769 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariul minim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariul minim

va rog sa ma lamuriti asupra urmatoarei chestiuni: salariul minim pe economie este de la 01.02.2005 in cuantum de 3.300.000 lei ?

timi
1.) Conform prevederilor HG NR. 2346 / 2004 - salariul minim brut pe economie, începând cu 01.01.2005 = 3.100.000 lei
2. ) Conform dispozitiilor C.C.M. pe anul 2005 - 2006, publicat în M.OF. din 22.02.2005, Partea IV pierderi si anulări, salariul de bază minim brut negociat = 3.300.000 lei.
În concluzie: HG are putere juridică mai mare decât CCM, salariul min. brut pe economie = 3.100.000 lei.
Informatiile acestea sunt primite de la I.T.M.
Multumesc pentru promptitudinea in raspuns.
Totusi, am citi pe www.cnipmmr.ro urmatoarele :

« Conform legilor in vigoare, salariul minim brut pe tara se stabileste prin hotarare de guvern. Pentru anul 2005, prin hotarare de guvern a fost stabilit un slariu minim brut pe economie de 3.100.000 lei/luna. Prin Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anul 2005 a fost negociat un salariu minim brut de 3.300.000 lei. Acest salariu minim negociat se aplica tuturor salariatilor din economie, mai putin salariatilor bugetari. Acestor categorii de salariati li se aplica salariul minim de 3.100.000 lei, cat a fost aprobat prin hotararea de guvern. Aceasta deoarece, asa cum se prevede la Art. 12 al. (1) din legea Contractelor Colective nr. 130/1996, drepturile salariale ale salariatilor din unitatile bugetare nu au fost prevazute prin lege a fi reglementate de contractele colective. In aceste conditii toate referirile la influentele negative asupra bugetului de stat sunt lipsite de temei »

Purtator de cuvant al partii patronale la negocierea
Contractului Colectiv de Munca la Nivel national 2005 - 2006
SILVIU OPRIS
Presedinte Executiv al Confederatiei Patronale "CONPIROM

Deci, pana la urma salariul de 3.300.000 este valabil pentru cei angajati in sectorul privat ?!
Este optional, ITM nu aplică sanctiuni pt neacordarea salariului min. 3.300.000 lei, deoarece nu au primit nimic oficial de la Ministerul de resort, în acest sens.Acest răspuns l - am primit de la I.T.M. , fiind în aceeasi dilemă ca multi altii.....
Oricum HG având putere juridică m. mare decât CCM, aplicăm 3.100.000.
multumesc pentru raspuns
timi
Dac luam in considerare ca prevederile C.m. se completeaza cu cele ale CCM-unic la nivel national, cand cele din urma sunt favorabile salariatilor, salariul minim pe economie este de 3.300.000 lei.
Daca luam prevederile art. 159 din C.m., salariul minim brut pe tara garantat in plata se stabileste prin H.G.
Dar luand in considerare ca executivul este ocupat cu introducerea de noi taxe si accize, il intelegem ca nu a avut timp sa emita hotararea.
Parerea me personala este ca salariul minim este 3.300.000 lei.

Alte discuții în legătură

Salariul minim brut pe economie 3300000 lei Stiu de la inceputul anului 2005 ca urmeaza sa se publice noul contract colectiv de munca la nivel national. Astazi, la ITM mi s-a spus ca s-a publicat deja ... (vezi toată discuția)
Salarii si contributii ContSters70070 ContSters70070 Am nevoie urgent de ajutor. - Care au fost salariile minime pe economie incepand cu data de 01.01.2005 pana in prezent si temeiul legal (Lege, HG, OUG, CCM... ... (vezi toată discuția)