Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa timbru auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa timbru auto

In luna mai 2009 am achizitionat, pe societate, un autoturism Ford Focus, benzina, 1600 cc, in Leasing Financiar, pana in mai 2013
La transferul de proprietate se mai plateste taxa de timbru ?
Daca administratorul societatii (actionarul ) hotaraste sa inmatriculeze pe persoana fizica sau sa vanda autoturismul, se mai plateste taxa de timbru ?
Multumesc !
carmen01011958, moderator
Daca s-a platit taxa de poluare si nu s-a recuperat, la primul transfer al dreptului de proprietate nu se va mai plati timbrul de mediu.
Finantele spun ca in cursul anului 2009 masinile noi cu E4 au fost scutite de taxa de poluare.In acest caz se mai plateste taxa de timbru pentru situatia de mai sus ?
Multumesc.
Textul art. 8 al OUG nr. 9 din 2013 privind timbrul de mediu nu prevede la scutiri de la plată o situaţie ca cea expusă de dumneavoastră, aşadar, la primul transfer al dreptului de proprietate se va institui obligaţia de plată a timbrului de mediu.