Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat cu contract in Austria vreau sa continui ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat cu contract in Austria vreau sa continui contributia la CAS, pensie privata, sanatarte etc.

Vreau sa stiu ce trebuie sa fac pentru a-mi pastra si pentru a continua contributia individuala de asigurari sociale, contributia individuala de asigurari sociale aferenta fondurilor de pensii administrate privat, contributia individuala de asigurari de sanatate etc., in conditiile in care pana acum am fost angajat in Romania iar din luna Martie 2009 voi fi angajatul unei companii din Austria cu contract de munca in aceasta tara?
Va faceti contracte facultative.
Romanii pot fi participantii altor fonduri de pensii dintr-un stat membru Uniunii Europene sau apartinand Spatiului Economic European.Un participant la fondul de pensii isi poate plati contributia la fondul de pensii chiar daca locuieste intr-un stat membru Uniunii Europeene sau apartinand Spatiului Economic European.

Pentru a fi asigurat in sistemul public, incheiati un contract de asigurare sociala cu casa de pensii.

Acest contract poate fi incheiat si de catre mandatarul dvs., desemnat prin procura speciala, mandatar care va plati lunar suma stabilita in contract.
Puteti incheia contracte de asigurare:
- pentru pensii, cu Casa Teritoriala de Pensii
- pentru somaj, cu AJOFM
- pentru sanatate, cu Casa de Sanatate