avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Mentiuni care se inscriu in cazierul fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Mentiuni care se inscriu in cazierul fiscal

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca se regasesc in cazierul fiscal datoriile la cas pe pfa. Mentionez ca am deschis o intreprindere individuala in 2007 si nu am platit cas (contributiile la sanatate) niciodata deoarece pana prin 2009 nu cred ca erau obligatorii apoi erau incasate de catre casa de sanatate. Nici nu am beneficiat de servicii de sanatate de niciun fel. Mie imi trebuie cazierul fiscal al meu nu al intreprinderii individuale si nu stiu daca aceste datorii se confuda si se vad pe el. Va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Aprilie 2013
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Cel mai recent răspuns: AURELIAN M , utilizator 12:18, 10 Aprilie 2013
Cazierul fiscal cuprinde date privind :
- Sanctiuni aplicate contribuabililor pentru savarsirea faptelor sanctionate de legile financiar-fiscale (sumele datorate);
- Masuri de executare silita aplicate contribuabililor in legatura cu faptele savarsite (somatie, blocaj cont);
- Inscrisuri provizorii care cuprind date privind contribuabilii fata de care organele competente au dispus masuri care pot fi atacate potrivit prevederilor legale. Aceste inscrisuri se sterg din evidenta daca, timp de 10 ani, nu s-au primit comunicari de solutionare definitiva.
- Inscrisurile provizorii se fac in baza urmatoarelor documente (Art.6):
- Extrasele de pe hotararile judecatoresti definitive transmise de instantele judecatoresti;
- Extrasele de pe deciziile de solutionare a contestatiilor ramase definitive prin neexercitarea cailor de atac;
- Actele intocmite de organele fiscale si vamale din subordinea MFP prin care se consemneaza datele si informatiile inscrise in cazierul fiscal.

Pentru a vedea daca sunt inscrise in cazierul fiscal al dvs riscati doar taxa de 20 lei ce o platiti la Trezorerie.
Multumesc. Am sa cer un Cazier fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cazier fiscal oltul oltul in cazierul fiscal apare ca am fost condamnat pt inselaciune? (vezi toată discuția)
Amenda neplatita firma sertar sertar am o amenda neplaita la jandarmeri.. si vreau sa imi fac un srl.. trebuie platita amenda inainte ?? (vezi toată discuția)
Radiere inscriere in cazierul fiscal catalinag catalinag Buna ziua, Mi s-a facut o inscriere in cazierul fiscal pentru nedepunerea declaratiilor pe 0. La momentul declararii societatii ca fiind inactiva nu am ... (vezi toată discuția)