avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordonanta prezidentiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordonanta prezidentiala

buna ziua ,va rog sa-mi spuneti daca se poate face o succesiune prin ordonanta prezidentiala? va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: chana , utilizator 23:23, 10 Aprilie 2013
Nu se poate depune succesiune pe calea ordonantei presedintiale nefiind indeplinte conditiile acesteia, respectiv urgenta si nu e o masura vremelnica , ci una definitiva.Actiunea se va introduce pe calea dreptului comun.
va multumesc cu stima

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordonanta presedintiala abby abby Este competenta instanta de judecata sa se pronunte asupra unei cereri dee ordonata presedintiala cand sotii sunt despartiti in fapt, nu s-a initiat actiunea ... (vezi toată discuția)
Efectele ordonantei presedintiale in materia divortului Ioannaki Ioannaki Buna ziua, Am si eu o nelamurire in aceasta materie: efectele ordonantei presedintiale inceteaza la momentul pronuntarii unei hotarari pe fondul cauzei sau la ... (vezi toată discuția)
Poate fi modificata o cerere de drept comun in ordonanta presedintiala? kik101 kik101 Am introdus o actiune pe fond in vederea suplinirii consimtamantului paratului pentru a calatori cu minorul in strainatate in luna septembrie. Avand in vedere ... (vezi toată discuția)