Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prelungire contract determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prelungire contract determinat

Buna seara

daca un angajat are un contract determinat este corect daca in ultima zi a contractului sa se prelungeasca contractul (pt inlocuirea unui angajat cu contract suspendat) astfel - de la data expirarii primei perioade si pana la data incetarii cand o persona revine din concediu crestere copil
Da, este corect ..... legea prevede la art.17 alin.5 C.mun. ca, orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

In speta, termenul maxim de incheiere a actului aditional la c.i.m. privind prelungirea duratei este de 20 de zile lucratoare, iar transmiterea in REVISAL se face in termen de 19 zile lucratoare de la data aparitiei modificarii ... X-(
Multumesc

Sper ca nu v-am supărat prea tare :innocent:
Voiam sa fiu sigur ca in acest fel prelungesc CIM înainte de expirare si deci îl pot prelungi pt înlocuirea unui angajat care are contract suspendat
Supararea nu era adresata dvs , ci legilor care se bat cap in cap .. Codul Muncii si H.G. nr.500/2011.

Asa cum v-am mai spus, ii puteti prelungi durata c.i.m. pe perioada in care un alt angajat are c.i.m. suspendat.
Multumesc

aveti dreptate, legiile se bat cap in cap si se tot schimba.....