Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatorie minor din Spania in Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatorie minor din Spania in Romania

copilul are parinti cu cetatenie romana,copilul are numai certificatul de nastere spaniol ce trebuie facut pentru a putea veni toti trei in romania(parintii si copilul)
Va trebui sa solicitati de la ambasada/consulat un titlu de calatorie pt copil
Cetastenia copilului? Faceti-i pasaport.
Nu pot sa ii faca pasaport pana nu obtin certificat de nastere romanesc - fie de la consulat, fie din tara.
Daca se grabesc titlul de calatorie este varianta rapida, pentru a-l obtine e suficient certificatul de nastere spaniol.
Cetatenia copilului???
Fiind cu parinti romani am raspuns considerand ca e romana chiar daca nasterea lui nu este inca inscrisa in registrele noastre de stare civila .
Nu scrie niciunde ca ar fi cerut cetatenie spaniola, ca sa poata obtine pasaport spaniol; din cate stiu nici nu i se acorda daca nu o cer parintii (la minim un an de la data nasterii).
Poate revine utilizatorul cu amanunte :)