avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... executor judecatoresc
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

executor judecatoresc

Buna,care sunt pasii care trebuiesc urmati pentru a inainta actiune in cazul neplatei pensiei de intretinere minor?
-se plateste atunci cand se deschide actiunea,va rog?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 13:59, 12 Aprilie 2013
Doamna,

Cu hotararea legalizata mergeti la executorul judecatoresc, care sa aiba sediul in circumscriptia curtii de apel unde locuieste fostul sot.
Legal nu va poate solicita avans onorariu, dar majoritatea cer, ca doar trebuie sa manance si gura lor.
Nu ar trebui sa ceara decat avansarea cheltuielilor, 10 lei taxa incuviintare, etc., pana in 2-300 Lei.

Succes,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executarea silita! IOANA9 IOANA9 Am castigat un proces, am primit hotararea instantei si urmeaza sa apelez la un executor (am dat in judecata fostul angajator ptr neplata slariilor). Sediul ... (vezi toată discuția)
Plata pensiei alimentare floridemar floridemar Buna seara! Va supun atentiei urmatoarea speta: am divortat de curand si am un copil pentru care fostul sot va trebui sa plateasca 1/4 din salariu ca pensie ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere minor SperantaN SperantaN Am un copil minor de 16 ani pentru care am hotariare judecatoreasca pentru pensie intretinere din anul 2006 pe suma de aprox 300 lei..Cat a lucrat in oras la ... (vezi toată discuția)