Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... executor judecatoresc
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

executor judecatoresc

Buna,care sunt pasii care trebuiesc urmati pentru a inainta actiune in cazul neplatei pensiei de intretinere minor?
-se plateste atunci cand se deschide actiunea,va rog?
multumesc!
Doamna,

Cu hotararea legalizata mergeti la executorul judecatoresc, care sa aiba sediul in circumscriptia curtii de apel unde locuieste fostul sot.
Legal nu va poate solicita avans onorariu, dar majoritatea cer, ca doar trebuie sa manance si gura lor.
Nu ar trebui sa ceara decat avansarea cheltuielilor, 10 lei taxa incuviintare, etc., pana in 2-300 Lei.

Succes,