Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALARIZARE PERSONAL DIDACTIC AUXILIAR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALARIZARE PERSONAL DIDACTIC AUXILIAR

Este vorba despre personalul didactic auxiliar din sectorul bugetar.
In anul 2009 conform OUG 15/2008 art 7(2)s-a facut trecerea de la administrator I studii medii la adm . financiar I studii superioare ( marire de 20% la salariul avut).
Salariul nou este intre limite. In anul 2012 s-a facut trecerea la limita maxima conform art 26alin .1 din Legea 284/2010, art 2 din Legea 63/2011., HG 286/2011., Ordin 4422/15.06.2011. Este corect trecut salariul la limita maxima?
Va multumesc

Daca nu exista vreo hotarare a instantei de judecat ce anuleaza acea decizie de stabilire a salariului , inseamna ca este bine ...
In anul 2012 se pot face cresteri salariale?
Ce treaba mai are 2012 acum ? ... cresterile salariale in sectorul bugetar se fac numai prin acte normative ... de exemplu:

OUG nr.19/2012
Art. 1. -
(1) Cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare de care beneficiaza personalul platit din fonduri publice se majoreaza in doua etape, astfel:
a) cu 8%, incepand cu data de 1 iunie 2012, fata de nivelul acordat pentru luna mai 2012;
b) cu 7,4%, incepand cu data de 1 decembrie 2012, fata de nivelul acordat pentru luna noiembrie 2012
(2) Cuantumul sporurilor, indemnizatiilor, compensatiilor si al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut, solda lunara bruta/salariul lunar brut, indemnizatia bruta de incadrare, de care beneficiaza personalul platit din fonduri publice, se majoreaza potrivit alin. (1), in masura in care personalul isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii
(3) Cuantumul brut al salariilor de incadrare, al sporurilor, indemnizatiilor, compensatiilor si al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare aferent personalului didactic si didactic auxiliar din invatamant, care se stabileste in conformitate cu prevederile Legii nr. 63/2011 privind incadrarea si salarizarea in anul 2011 a personalului didactic si didactic auxiliar din invatamant, cu modificarile ulterioare, se majoreaza potrivit alin. (1), in masura in care personalul isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii
(4) In cazul schimbarii conditiilor in care isi desfasoara activitatea, personalul beneficiaza de noile drepturi la nivelul acordat functiilor actuale similare de la noile locuri de munca.
.....