Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Lucrari de modernizare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Lucrari de modernizare

Speta:
O societate care inchirieaza un spatiu, face lucrari de modernizare ( reparatii, gresie, faianta, zugravit, etc). Contractul de inchiriere este pe 3 ani. Lucrarile de modernizare sunt efectuate de catre asociati.
Am mai avut astfel de cazuri cu spatii inchiriate, la finalul lucrarilor faceam un deviz si facturam valoarea lui catre proprietar si compensam cu valoarea chiriei. Insa, in acest caz proprietarul nu este de acord sa facturam valoarea lucrarilor de modernizare…spune ca daca ar accepta asa ceva, va fi nevoit sa mareasca chiria .

Am studiat cateva monografii si am ajuns la urmatoarele contari in cazul lucrarilor de modernizare:

3021, 4426 =401 materiale auxiliare
6021=3021 consum materiale auxiliare
231=722 lucrari de modernizare ( cu valoarea materialelor auxiliare)
212=231 receptia lucrarilor de modernizare pe baza de process verbal
6811=2812 amortizare lunara a lucrarilor ( timp de 3 ani)

o parere vis a vis de aceste inregistrari, va rog…..:)procesul verbal de receptie poate fi facut de catre societatea chiriasa?
Procesul verbal de receptie se face de catre societatea chiriasa. Inregistrarile sunt bune. =D>
multumesc mult!
Cu placere!:wave:
bri77 am nevoie de un contract de inchiriere in care sa apara stipulat ca in locul chiriei societatea respectiva va face lucrari de modernizare, problema mea este ca am o cladire pe care vreau s-o dau altei societati in folosinta, societ. respectiva va platii energia, apa, etc. si in locul chiriei vrea sa modernizeze cladirea; de aceea am nevoie de un model de contract
multumesc anticipat