Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general monografie contabila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

monografie contabila

Buna ziua,
am izolat sediul firmei la care am contract de comodat pe 10 ani. Materialele le-am folosit din gestiunea de en-gross. Manopera a fost a unei alte firme de la care am factura.
Care sunt inregistrarile contabile atat pentru marfa ce trebuie scazuta din gestiune cat si ptr manopera?

Multumesc!
Materialele le dati in consum, normal, pe ct de cheltuiala, la sfarsitul lunii valoarea o puneti pe 722.
Factura cu manopera o puneti direct in 231
Ex:
materialele 3021 = 6021 cu 100
la sf lunii: 231 - 722 cu 100
factura de la furnizorul cu manopera: 231,4426 = 404 cu 50
receptia finala (pe baza de PV de receptie si punere in functiune): 212 = 231 150

Astfel, adaugati valoare la cladire si amortizati valoarea noua pe perioada ramasa pana la cei 10 ani.