avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general monografie contabila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

monografie contabila

Buna ziua,
am izolat sediul firmei la care am contract de comodat pe 10 ani. Materialele le-am folosit din gestiunea de en-gross. Manopera a fost a unei alte firme de la care am factura.
Care sunt inregistrarile contabile atat pentru marfa ce trebuie scazuta din gestiune cat si ptr manopera?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: andrei44 , utilizator 21:36, 19 Februarie 2011
Materialele le dati in consum, normal, pe ct de cheltuiala, la sfarsitul lunii valoarea o puneti pe 722.
Factura cu manopera o puneti direct in 231
Ex:
materialele 3021 = 6021 cu 100
la sf lunii: 231 - 722 cu 100
factura de la furnizorul cu manopera: 231,4426 = 404 cu 50
receptia finala (pe baza de PV de receptie si punere in functiune): 212 = 231 150

Astfel, adaugati valoare la cladire si amortizati valoarea noua pe perioada ramasa pana la cei 10 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regie proprie costicul costicul Societatea construieste in regie proprie o cladire. Ajutati-ma sa inteleg. Facturile cu materiale de constructii - 3021=401 sau 404? Apoi : 231=3021 La ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de receptie partiala a lucrarilor adrianadamian2009 adrianadamian2009 Buna ziua, Sunt asociat unic intr-o societate cu raspundere limitata. Sediul social este la domiciliul meu in baza unui contract de comodat. Am facut ... (vezi toată discuția)
Lucrari de modernizare bri77 bri77 Speta: O societate care inchirieaza un spatiu, face lucrari de modernizare ( reparatii, gresie, faianta, zugravit, etc). Contractul de inchiriere este pe 3 ... (vezi toată discuția)