Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... accident circulatie cu pagube materiale si victime
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

accident circulatie cu pagube materiale si victime

zilele acestea am avut un accident de circulatie soldata atat cu pagube materiale cat si cu victime.
ma aflam pe o strada din buuresti cu indicator cedeaza trecerea dar in drept cu indicatorul nu aveam vizibilitate asa ca am mai inaintat putin fata de indicator cand pe drumul cu prioritatea venea o masina cu viteza care probabil s-a speriat de mine a tras de volan si a ricosat in 2 automobile parcate .
mie mi-a zgariat putin bara din fata si mi-a crapat un far la unul din automobilele parcate i-a spart un stop iar in automobilul in care s-a oprit la avariat total si a lovit inca 2 persoane care stateau pe trotuar din inertie probabil .
pe ambele parti erau automobile parcate din cauza carora nu am avut vizibilitate si din acest motiv nici nu l-am vazut pe cel de care m-am lovit decat in momentul in care acesta s-a sters de noi .
La masuratorile politiei banda de masurare care a fost pusa in fata masinii mele era exact in coltul trotuarului dintre strada cu sens prioritar si strada cu cedeaza trecerea .
la fata locului s-a retinut permisul meu si al persoanei de care ne-am ciocnit .
una dintre victime a depus plangere impotriva soferului masinii care se afla pe drumul prioritar in momentul impactului eu eram stationat nu ma aflam in mers.
mi s-a eliberat pe loc o dovada de circulatie .
problema mea este urmatoarea , desi nu mi s-a inmanat nici o copie dupa vre-un proces verbal am inteles ca in baza unui "proces verbal "mi s-a suspendat permisul de circulatie, si politia a decis ca sunt vinovat fara sa ma anunte decat verbal si a decis sa dea asigurarea mea Rca soferului care era pe sensul prioritar de mers si ca i s-a innapoiat si permisul de conducere desi nu exista situatie clara in dosar .
La data cand i s-a innapoiat permisul de conducere nu se depuses la dosar si declaratiile victimelor deasemeni nu mi s-a spus o perioada pana cand voi avea permisul suspendat si nici cand pot sa ma un raspuns referitor la situatia dosarului sau cand se va decide pe baza probelor ca eu sunt vinovatul si mi se va aplica o sanctiune clara .
vreau sa ma ajutati cu o opinie referitor la situatia mea ca nu stiu ce sa fac ?
sa ma duc sa le cer procesul verbal sau sa fac direct plangere in instanta si sa imi pun un avocat care sa ceara informatiile pentru mine de la politie
In baza unei expertize s-ar putea stabili mai clar situatia.
Sunt mai multe lucruri de lamurit si la o prima vedere se pare ca vinovatia va apartine.
chiar daca eram stationat in momentul impactului ?
si nu avem vizibilitate in intersectie pentru ca erau masini parcate si trebuia sa inaintez putin in intersectie ca sa pot sa ma asigur.
agentul de politie nu trebuia sa imi dea o copie dupa procesul verbal intocmit la fata locului ?

Si daca asigurarea mea rca a fost data catre cel cu care m-am lovit nu trebuia sa se ia si o decizie clara referitor la cine e vinovat .
astazi am intrebat la politie si au spus ca mai ai de anchetat ?
1.permisul a fost retinut in baza dovezii de circulatie.
2.din nefericire nu se da copie dupa procesul verbal de cercetare la fata locului.
3.pe procesul verbal a-ti semnat?
4.la locul accidentului a venit si un criminalist?
5.cine a semnat procesul verb.de cercetare la fata locului?
Va dau mai multe detalii pe mesaj privat.
Nu se pune problema unei plangeri in instanta, inteleg ca discutam de un accident cu victime, in aceasta situatie este intocmit dosar penal.
Plangere a depus doar una dintre victime dar nu impotriva mea care eram pe cedeaza impotriva soferului care era in masina aflata pe sensul prioritar .
Politia poate sa imi intocmeasca dosar penal mie desi nu exista nici o plangere impotriva mea ?
De la mine victimele nu au avut nici o pretentie .