Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... constructii/garantii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

constructii/garantii

Buna dimineata! Unui bloc construit in anul 2008 si dat in folosinta in 2009, a inceput sa-i cada fatada. In apartamente locatarii au mucegai ( an de an au zugravit ), dar deja s-au saturat sa tot faca aceste reparatii). Ce garantie trebuie sa dea constructorul? Ce este de facut in astfel de cazuri sa-i putem trage la raspundere pe cei care au construit blocul? Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmam daca mai putem trage pe cineva la raspundere?
Va multumesc pentru ajutor!
Studiati documentele de preluare imobil,procesul verbal de receptie si garantia constructiei
Conditionat de documentele mentionate eventual ,asociatia de proprietari poate contracta expertiza tehnica care sa concluzioneze starea de fapt a imobilului in raport de data darii in folosinta
Verificati datele de identificare constructor si desfasurati procedura de informare a acestuia referitor la deficientele existente la imobil
Garantiile se acorda pentru orice fel de constructie si instalatiile aferente acesteia, indiferent de forma de proprietate a investitorului sau de destinatia constructiei.
Prin contractele care se incheie intre executant si beneficiar este obligatorie inscrierea clauzelor referitoare la nivelul de calitate al constructiilor si la garantiile materiale acordate de catre executant.
Garantia se acorda pe o perioada determinata stabilita intre executant si beneficiarul lucrarilor de constructii-montaj si se constituie cu scopul crearii unor disponibilitati banesti necesare pentru acoperirea unor eventuale reclamatii de calitate care ar putea interveni intre data receptiei provizorii si data receptiei definitive a lucrarilor.
De regula, garantiile se acorda sub forma de procente aplicate asupra valorii lucrarilor executate, cuprinse in situatiile de lucrari intocmite lunar sau pe fiecare stadiu de executie.
Executantul lucrarilor de constructii are drept obligatie principala remedierea, pe propria cheltuiala, a defectelor calitative aparute din vina sa, atat in perioada de executie cat si in perioada de garantie stabilita.