avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Referitor la acordarea ajutorului social si la ancheta ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Referitor la acordarea ajutorului social si la ancheta sociala

Buna ziua!
Am si eu doua intrebari
1.Referitor la acordarea ajutorului social si la ancheta sociala zice asa:"Bunuri mobile:aparatura electronica, precum camera video, amplificatoare auto, copiatoare" etc.
Dar daca eu am calculator(deci PC nu laptop), primesc sau nu ajutor social?
2. Daca suntem doua persoane in apartament si eu am 58 ani si nu am niciun venit, iar mama are o pensie de fix 700 ron, cat as primi ca ajutor social?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:53, 18 Aprilie 2013
Cuantumul ajutorului social se stabileşte ca diferenţă între nivelul venitului minim garantat şi venitul net lunar al familiei sau persoanei singure.

Cuantumul lunar al Venitului Minim Garantat (VMG) este stabilit prin raportare la indicatorul social de referinta ISR a carui valoare este stabilita prin lege la 500 LEI .

Nivelurile pentru VMG sunt urmatoarele:
Persoana singura = 0.25 x ISR = 125 lei
Familia formata din 2 persoane = 0.45 x ISR = 225 lei
Familia formata din 3 persoane = 0.63 x ISR = 313 lei
Familia formata din 4 persoane = 0.78 x ISR = 390 lei
Familia formata din 5 persoane = 0.93 x ISR = 462 lei
Pentru fiecare alta persoana peste numarul de 5 persoane, ajutorul social se mareste cu
0.062 x ISR = 31 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de ajutor social? lumi1602 lumi1602 Buna ziua, Sunt o persoana in cautarea unui loc de munca de 2 ani de zile. Nu am avut nici somaj si vreau sa stiu daca pot beneficia de ajutor social, ... (vezi toată discuția)
Ajutor social si pensie de urmas ionutradut ionutradut Buna ziua, Daca tatal meu a murit,iar mama mea nu are niciun venit ,decat urmeaza sa primeasca acea pensie de urmas ,i se mai poate acorda si un ajutor ... (vezi toată discuția)
Cuantumul ajutorului social pentru o persoana singura adria05 adria05 As dori sa stiu care este valoarea ajutorului social pt o persoana singura, care nu are in intretinere copii? (vezi toată discuția)