Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT DETERMINAT 6 ore pe zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT DETERMINAT 6 ore pe zi

Buna ziua, am si eu o nelamurire ,daca m-am angajat la 6 ore am aceleasi drepturi ca cel angajat cu 8 ore sau se considera munca part-time la 6 ore?

4 ore stiu ca se considera part-time, dar 6 ore cum se considera ?

Multumesc!
Codul Muncii prevede la art.106
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Durata timpului de munca de 6 ore este considerata timp partial, chiar daca aveti aceleasi drepturi ac si un slaariat cu norma intreaga.
Mai exact ma intereseaza de exemplu daca pentru pensie cotizarea va fi la fel ca si in cazul unuia care lucreaza full time sau in cazul unui imprumut la banca cum apar pe contract , sunt "vazut" ca si un lucrator full time sau nu?

Multumesc!
1. - Pentru pensie si sanatate aveti acelasi stagiu de cotizare ca o persoana cu CIM cu full-time.
- Pentru somaj stagiul de cotizare este proportional cu timpul normal de lucru de 8 ore pe zi.

2. In cazul unui imprumut la banca intrebati banca respectiva dar nu cred ca depinde de timpul lucrat pe zi cat de venitul obtinut.
Va multumesc!
ionut_negoita89

In cazul unui imprumut bancar sunteti vazut ca un salariat cu c.i.m. cu timp partial si nu cu norma intreaga...