Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovigneta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovigneta

Buna ziua ,
In urma cu 2 ani am facut un credit la o casa de ajutor reciproc, garantat cu o masina .Deoarece nu am mai platit , mi s-a spus ca se va pune sechestru pe masina , dar eu m-am dus si le-am dat-o de bunavoie sa faca ce vrea cu ea,pe mai departe, eu plecand ulterior in Danemarca.
In acest timp masina nu a fost radiata de la politie, nu stiu daca ei au vandut--o sau si-au insusit bunul ,cert e ca m -am trezit cu o amenda pt lipsa rovignieta.Ce e de facut in cazul acesta?(eu fiind plecata din tara ,nu stiu cine era la volan)
Stimata Doamna,

Daca aveti provesul-verbal de predare primire a masinii, faceti plangere impotriva pv-ului de contraventie si aratati faptul ca masina ati predat-o societatii de leasing, prin urmare nu aveati cum sa o conduceti si nici de ce sa platiti taxa de drum.

Succes,
Multumesc mult!