Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se poate cere schimbarea incadrarii juridice, in apel?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se poate cere schimbarea incadrarii juridice, in apel?

Dupa solutionarea cauzei la fond, se declara apel impotriva sentintei. In apel, partile vatamate/parti civile, pot cere schimbarea incadrarii juridice a uneia dintre fapte? De menţionat ca, in plangerea prealabila formulata la parchet, partea vatamata a descris faptele si a solicitat tragerea la raspundere penala a faptuitorului, incadrarea juridica a faptelor fiind facuta, evident, de catre organele de cercetare penala. In cursul judecatii in prima instanta, nimeni nu s-a sesizat ca, din probele administrate, reiese ca fapta savarsita are o alta incadrare juridica decat cea pentru care a fost sesizata instanta (ex.: nu este furt, este abuz de incredere). Daca se schimba incadrarea in apel, se mai restituie cauza la procuror pentru a se face cercetare pe noua incadrare?
Schimbarea incadrari juridice se poate ecer si in apel, si se pune in dicutia partilor iar daca nu este necesara administrarea unor probe care ar intirzia judecata nu se trimite cauyza la procuror.
Avem a multumi.Dar instituirea sechestrului asigurator.Poate partea civila sa ceara luarea acestei masuri, in apel?
Da ,se poate cere instituirea sechestrului asiguratoriu.De asemenea,se poate cere in apel schimbarea incadrarii faptei cercetate si judecate la fond,iar instanta,in acest caz,poate dispune trimiterea dosarului la parchet pentru aceasta.