Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Referat pentru reparatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Referat pentru reparatii

am facut de curand o expertiza asupra activitatii asociatiei. una din concluziile expertului, a fost ca pentru reparatii de orice fel trebuia intocmit un referat, vizat de presedinte, cenzor........
ma poate ajuta cineva cu un "model" de referat?
multumesc

Asociatia de proprietari.............................

Nr. …..…..…/………….....………
Se aprobă,
presedinte,

REFERAT DE NECESITATE

Va rugam prin prezenta sa aprobaţi achiziţionarea urmatoarelor:
Nr.
crt. Codul de
clasificare CPV*) Categoria de
produse/servicii/lucrări UM Cantit Valoarea achiziţiei: estimativ
Procedura de achiziţie conform legii

Sursa de finanţare5
Euro

TVA RON
inclusiv
TVA
TOTAL

Nota de fundamentare (memoriu justificativ)

Produsele solicitate sunt necesare pentru ...............................................................................................................

- serviciile de referinţa sunt cuprinse in: planul de intretinere si reparatii parti comune imobil anul...

Viza de certificare,

cenzor/comisie de cenzori

Intocmit,

.........................................................

Presedinte asociatie de proprietari/comitet executiv

semnatura, data
Inca nu am auzit ca pentru orce fel de lucrare trebuie referat sau un expert care sa evalueze lucrarea .Nu stiu ce fel de reparatie aveti dar pentru lucrare exterioara a imobilului este nevoie de o serie de acte de la primarie .
Daca este nevoie sa inlocuiti o teava sparta nu aveti nevoie decat de vointa ca sa remediati activitatea .Administratorul tinand cont de defectiune cauta si propune presedintelui de bloc repararea tevii .Pt. acesta adm. aduce mai multe oferte care sunt prezentate C.E. care va hotari cine va face lucrarea .C.E. incheie un proces verbal in care sunt incluse defeciunile si cel care va face lucrarea , c-am asta ar fi in mare parte.
Si la asociatia noastra se foloseste metoda intocmirii referatelor de necesitate, insa nu asa ”pompoase” cum au fost prezentate mai sus. Nu zic ca-i rau sa de-a o impresie buna de la inceput... Faza este sa se inteleaga cine si ce vrea, sa fie aprobate de conducere care in acelasi timp arata si sursa de finantare, precum si unde si cui i se vor repartiza cheltuiala (descarcarea sumelor).
Deci, folosim referate simple, de la procurarea de birotica si pana la cele mai complicate lucrari de reparatii. Se intocmesc de administrator, responsabili de scara, membri ai com. executiv. Cum spuneam, aprobate de conducere si verificate de com. de cenzori.
Si, da, expertul are dreptate sa ceara asemenea referate pentru a verifica justetea unor cheltuieli, aprobarea acestora si repartizarea corecta pe proprietari. Daca aceste referate nu exista, probabil ca administratorul, membrii com. executiv in frunte cu presedintele vor fi nevoiti sa de-a explicatii. In mod sigur ca le va fi cam greu sa-si aduca aminte toate amanuntele, mai ales daca verificarea se face pe o perioada mai mare de timp...
va multumesc.hiar nu aveam idee ce trebuie sa cuprinda un asemenea referat
De regula referatele sunt necesare atat pentru verificarea temeiniciei utilizarii sumei,
necesare pentru vizarea lunara pentru legalitate de catre cenzor/comisia de cenzori a utilizarii sumelor cat si pentru dovedirea cadrului legal in situatia in care ,dupa repartizarea consturilor individuale,apar "gica contra" care suspectaeza si interpreteaza orice utilizare de fonduri
Sunt multe situatii cand sunt necesare utilizarea de diferite sume financiare inlocuit geamuri,interventii asupra instalatiei de interfon,etc
ynocentta, utilizator