Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Aport la capital SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Aport la capital SRL

Este posibila aducerea ca aport la capitalul social al unei SRL a imobilului apartinand in coproprietate persoanei fizice si PFA. Asociatul societatii este persoana fizica (individul) proprietar al unei parti din imobil. Intregul imobil se aduce aport la capitalul social, deci si partea apartinand PFA.
Va multumesc.
Se poate aduce aport numai partea de imobil care aparţine exclusiv asociatului.