Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... profesor abuz in serviciu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

profesor abuz in serviciu

Buna ziua.
Daca un porf,are boala pe mine,si pot demonstra ca din cauza aia imi da note mici,desi stiu si invat,multai bine decat restul,se face vinovat de abuz in serviciu?Ma ia la misto,isi bate joc de mine.ce sa fac?
Faceti o plangere la directorul scolii, si in raport de raspuns, adresati-va si inspectoratului.
Musai profesorul e de vina, elevul nu are nimic de indreptat in raport cu scoala! Primul pas este discutia dintre parinte/sustinator legal si profesor, apoi diriginte si, daca ii mai arde de reclamatii, la director.
De unde vine "boala" profesorului? Daca asa stau lucrurile, poate decide doar consiliul de catedra!
Ca adulti, cred ca ar trebui sa ii indrumam pe elevi mai intai spre disciplina, abia apoi spre reclamatii. Parerea mea...
Sustin cele spuse de elena138. Cu asa o adresare mi-e greu sa cred ca reticienta profesorului fata de tine nu are totusi un fundament, am fost si eu eleva si totul pleaca de undeva. Daca ai un comportament disciplinat si respectuos nu vad ce ar putea sa iti faca, iar daca acest comportament al profesorului continua atunci ai avea ca martori colegii, o intreaga clasa. Dupa cum ai fost sfatuita mai sus incearca mai intai sa rezolvi problema discutand cu acesta, ca suntem oameni nu sarim toti cu legea acolo unde nu ne convine ceva.
ContSters178374, utilizator
Si atunci cand profesorului,chiar nu ii place fata ta?ce faci?stai si suporti?
Sunt foarte multi profesori care abuzeaza cu mesimtire de functia lor.
Fata spune clar ca invata bine.
Sunt profesori,care iti da nota mica,caci nu ii place ceva la tine,sau iti da nota mare,ca tata e politist,sau mai stiu eu ce.

Plangere pe oriunde se poate.Suces.
Eu sunt parinte cu copil la scoala, iar sotul meu e profesor.Notarea nu trebuie sa aiba legatura cu comportamentul elevului, ci sa reflecte nivelul cunostintelor acestuia. Inainte nu prea contau notele daca iti iesea media de promovare, dar acum poate insemna admiterea la liceu sau facultate. Responsabilitatea profesorului e mai mare. Cum ar fi ca un judecator sa dea o pedeapsa mai aspra doar ca nu-i place de inculpat sau ca e rasist?:-/ Din pacate tot vorba buna poate sa te ajute pt ca e greu de demonstrat ca nota nu e impartiala...