Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copil in intretinerea bunicii paterne-stabilire pensie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copil in intretinerea bunicii paterne-stabilire pensie alimenara pentru ambii parinti

speta este urmatoarea:
copil minor(13 ani)rezultat din relatie de concubinaj si incredintat bunicii paterne de la varsta de 1 an si ceva.bunica doreste sa pastreze custodia in continuare,copilul si parintii sunt de acord.se doreste actiune in instanta din partea bunicii pentru stabilirea pensiei de intretinere a minorului.intrebarea este care sunt pasii de urmat pentru actiunea in instanta.va multumesc
Îmi e greu să cred că va obține autoritatea părintească pentru minor.
Bunica poate cere plasamentul copilului si pensie de intretinere de la ambii parinti de maxim 25% ( daca nu mai au persoane in intretinere) din veniturile nete ale fiecaruia. Conteaza faptul ca bunica l-a avut in grija si in locuinta sa de 12 ani. Copilul va fi ascultat

Art. 399
(1) In mod exceptional, instanta de tutela poate hotari plasamentul copilului la o ruda sau la o alta familie ori persoana, cu consimtamantul acestora, sau intr-o institutie de ocrotire. Acestea exercita drepturile si indatoririle care revin parintilor cu privire la persoana copilului.

Parintii nu contribuie de bunavoie sau de ce se vrea o hotarare judecatoreasca ?
Care e relatia cu parintii ?
Se poate pastra ca ambii parinti sa exercite autoritatea parinteasca si numai locuinta copilului sa se stabileasca la bunica si ambii parinti sa dea pensie.