Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... raspundere lichidator
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

raspundere lichidator

imi spuneti va rog daca un lichidator care a luat masuri doar impotriva debitorului, motiv pentru care a si fost schimbat de judecatorul sindic poate raspunde pecuniar - daune materiale/morale in baza legii insolventei sau pe drept comun?

multumesc
În legea nr. 85 din 2006 nu există sancţiuni pentru administratorul care nu îşi îndeplineşte atribuţiile, în astfel de cazuri este antrenată răspunderea disciplinară. Dacă s-a produs un prejudiciu ca urmare a activităţii defectuoase a administratorului judiciar / lichidatorului, partea vătămată şi-l poate recupera din asigurarea de răspundere profesională pe care orice practician în insolvenţă este obligat să o aibă încheiată.