Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Sediul secundar- declararea punctului de lucru
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Sediul secundar- declararea punctului de lucru

infiintarea unui sediu secundar care nu are obligatii fiscale ( fara angajati) trebuie anuntat la administratia fiscala teritoriala ,? cu declaratia 060 ?
Da, nu se depune 060, ci o declaratie de înregistrare a punctului de lucru. Conform art. 74 alin. 1 Cod procedură fiscală contribuabilii au obligaţia de a declara organului fiscal competent, în termen de 30 de zile, înfiinţarea de sedii secundare.
Aveţi aici formularul [ link extern ]
multumesc de raspuns ,
pentru inchiderea unui punct de lucru exista un alt formular , sau nu trebuie declarat ?
Pentru închidere depuneţi la organul fiscal rezoluţia Registrului Comerţului de aprobare a cererii de închidere a punctului de lucru.
lucian huzum a scris:

Pentru închidere depuneţi la organul fiscal rezoluţia Registrului Comerţului de aprobare a cererii de închidere a punctului de lucru.

Cat timp ai la dispozitie pentru a inchide un punct de lucru dupa incheierea activitati?

multumesc