Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii impozitare prime si bonuri cadou
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

impozitare prime si bonuri cadou

buna ziua
doresc sa stiu cum se impoziteaza bonurile cadou si primele.
daca valoarea acestora nu depaseste 150 de lei se mai impoziteaza??
daca angajatul are copii in intretinere se mai impoziteaza??
va multumesc anticipat
In toate cazurile enumerate, primele si bonurile cadou se impoziteaza cel putin cu 16%.
Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor,cu ocazia Pastelui.....
sunt neimpozabile,in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane,nu depaseste
150 lei. Aceste sume nu se includ in veniturile salariale si nu sunt impozabile,in intelesul impozitului pe venit[art.55 alin.(4)lit.a)]din Codul fiscal.Cadourile in bani sau in natura oferite copiilor minori si salariatilor...sunt cheltuieli sociale si sunt deductibile,in limita unei cote de pana la 2%,aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului [art.21 alin.(3)lit.c) din Codul fiscal ].