Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Un consilier juridic poate sa isi exercite profesia si ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Un consilier juridic poate sa isi exercite profesia si in afara unui contract de munca?

buna ziua

un jurist poate sa isi exercite meseria si in afara unui contract de munca?
prestari servicii, pfa, srl?
vin cu aceasta nelamurire intrucat am auzit f multe variante si pareri atat din partea unor juristi, cat si a unor avocati.#-o

multumesc.
Nu. In mod legal, doar in baza unui c.i.m.
Potrivit art. 80 Cod pr.cv \"Păr?ile pot să stea în judecată printr-un reprezentant ales, în condi?iile legii, cu excep?ia cazului în care legea impune prezen?a lor personală în fa?a instan?ei\" .
Ca si consilier juridic, nu pot infiinta o firma ( de ex cu obiect activitate recuperari creante) si sa reprezint o alta persoana juridica in instanta prin contract de mandat, in conditiile in care acest drept mi-ar fi dat anume??

Art. 21 din Statutul profesiei de consilier juridic:
"Persoana juridica infiintata in baza Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, constituita de catre unul sau mai multi consilieri juridici inscrisi in Tabloul tinut de colegiile teritoriale, are caracter de societate profesionala. In conformitate cu normele deontologice si de etica profesionala si cu prezentul statut, aceste societati profesionale nu pot functiona in lipsa avizului de principiu dat de colegiul teritorial pe a carui raza isi au sediul, care va verifica, in principal, urmatoarele:
calitatea de consilier juridic, conform legii si statutului profesiei, a asociatului unic/asociatilor/actionarilor;
obiectul de activitate sa fie unic, respectiv activitati juridice (consultanta si reprezentare juridica, exclusiv activitati atribute speciale ale altor profesii juridice) cod CAEN 7411. In urma dobandirii personalitatii juridice si a obtinerii autorizatiilor de functionare, a avizului Colegiului, societatea profesionala, prin grija acestuia, va fi inregistrata obligatoriu in partea cu destinatie speciala, respectiv Societati Profesionale, din Tabloul tinut de colegiul teritorial.
Orice modificare adusa actelor constitutive ale acestor societati va trebui adusa la cunostinta colegiului teritorial in a carui raza acestea isi au sediul. "
Gabriela Pintea, Consilier juridic
va multumesc mult de tot.:D

O zi frumoasa.
ddianna a scris:

Potrivit art. 80 Cod pr.cv \"Păr?ile pot să stea în judecată printr-un reprezentant ales, în condi?iile legii, cu excep?ia cazului în care legea impune prezen?a lor personală în fa?a instan?ei\" .
Ca si consilier juridic, nu pot infiinta o firma ( de ex cu obiect activitate recuperari creante) si sa reprezint o alta persoana juridica in instanta prin contract de mandat, in conditiile in care acest drept mi-ar fi dat anume??

Art. 21 din Statutul profesiei de consilier juridic:
"Persoana juridica infiintata in baza Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, constituita de catre unul sau mai multi consilieri juridici inscrisi in Tabloul tinut de colegiile teritoriale, are caracter de societate profesionala. In conformitate cu normele deontologice si de etica profesionala si cu prezentul statut, aceste societati profesionale nu pot functiona in lipsa avizului de principiu dat de colegiul teritorial pe a carui raza isi au sediul, care va verifica, in principal, urmatoarele:
calitatea de consilier juridic, conform legii si statutului profesiei, a asociatului unic/asociatilor/actionarilor;
obiectul de activitate sa fie unic, respectiv activitati juridice (consultanta si reprezentare juridica, exclusiv activitati atribute speciale ale altor profesii juridice) cod CAEN 7411. In urma dobandirii personalitatii juridice si a obtinerii autorizatiilor de functionare, a avizului Colegiului, societatea profesionala, prin grija acestuia, va fi inregistrata obligatoriu in partea cu destinatie speciala, respectiv Societati Profesionale, din Tabloul tinut de colegiul teritorial.
Orice modificare adusa actelor constitutive ale acestor societati va trebui adusa la cunostinta colegiului teritorial in a carui raza acestea isi au sediul. "

Cred ca va inselati, Art. 21 din Legea 514/2003 prevede ca Asociaţia profesională a consilierilor juridici ţine evidenţa acestora în condiţii similare evidenţei barourilor de avocaţi.
iar Statutul profesiei de consilier juridic adoptat in temeiul legii 514 /2003 de UCCJR prevede la acelasi Art.21 - (1) La începutul exercitarii activitatilor profesionale, consilierul juridic efectueaza în mod obligatoriu un stagiu de pregatire profesionala cu durata de 2 ani, timp în care are calitatea de consilier juridic stagiar. totodata, ICCJ prin Decizia nr.1521 din 20 mai 2009 considera ca "Nefiind o profesiune liberala, asemenea celei de avocat, profesia de consilier juridic nu poate fi exercitata decat in limitele cadrului legal al raportului de serviciu sau al raportului juridic de munca si nu este compatibila cu profesia de comerciant, in sensul art.7 Cod comercial,iar activitatile de asistenta, de consultanta, de reprezentare juridica si de redactare de documente juridice nu se includ in faptele de comert enumerate la art.3 din Codul comercial si nu sunt susceptibile de a fi considerate a avea caracter comercial din perspectiva art.4, acelasi cod"..."stiut fiind ca, potrivit dispozitiilor legii 31/1990, cuprinse la art.1, persoanele fizice si persoanele juridice se pot asocia si pot constitui societati comerciale doar in scopul efectuarii de acte de comert".

Eu sunt de parere ca un consilier juridic poate sa isi exercite activitatea si in afara unui contract de munca, prin externalizarea serviciilor juridice, in concret ca persoana juridica autorizata. "În economie externalizarea, denumită și outsourcing, definește delegarea unor sarcini productive, obiective, secțiuni de afaceri nestrategice (neesențiale) către segmente organizaționale aparținând unor entități externe, care oferă un raport preț-calitate mai bun sau dețin expertiză (produc mai bine) în domenii specializate. Nu este vorba de relații de parteneriat între doi egali ci mai degrabă de o subcontractare către furnizori externi a unor activități secundare din cadrul unei firme (întreprinderi). Termenul outsourcing este o sinteză a expresiei engleze outside-resource-using, liber tradusă: utilizare de resursă (resurse) externă (din afară). Externalizarea poate cuprinde un spectru larg de activități, de la procese operaționale (de exemplu producție de subansamble) și până la funcțiuni ale firmei." - aceasta este definitia din WIKIPEDIA. Deci activitatea in afara contractului de munca presupune un element novator, progresist, de modernism si eficacitate. Daca ne gandim ca recodificarea CAEN rev. 2, din cod 7410 in 6910 s-a aprobat, inseamna ca externalizarea este o varianta legala, in consonanta cu economiile de piata (deschise). Societatile profesionale deja infiintate, functioneaza si astazi. Romania, lidera pe pietele emergente, la multe capitole, a oferit aceste noi oportunitati de outsourcing si in domeniul legal consulting, situatie cu care ne putem lauda. Pentru exemplificare: www.reprezentare-juridica.ro