avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 320 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare contract cesiune creante
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare contract cesiune creante

Buna ziua,

Societatea noastra care are ca si activitate productia a cumparat, din motive obiective, de la o societate de recuperari o creanta.
Creanta este de 200.000 lei si noi am cumparat-o cu 100.000 lei.
Va rog sa imi spuneti cum inregistrez aceasta operatiune. Am cautat si eu dar am gasit variante diverse si nu stiu care este cea corecta.

Cu stima,

Alte discuții în legătură

Fonduri europene ovisalom ovisalom Buna ziua, Am inteles ca UE acorda fonduri pentru reinnoirea echipamentelor IT ale unei companii. Intrebarea mea este: o data ce ai obtinut aceste fonduri ... (vezi toată discuția)
Insolventa- faliment - datorii preluate de catre o alta societate Herra_ Herra_ [b]Spuneti-mi, va rog, activele instrainate in cei trei ani anteriori insolventei sau intrarii in faliment, pot face obiectul \"recuperarii\"..[/b].Nu stiu ... (vezi toată discuția)
Societate pe actiuni. Calinpetru Calinpetru O societate pe actiuni este contactata de un SRL care doreste sa comande o cantitate de produse in valoare de 500.000.ron.SRL-ul doreste sa achite ... (vezi toată discuția)