Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune. Cont bancar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune. Cont bancar

a murit socrul meu si consoarta a gasit/aflat ca are un cont la o banca romaneasca
cum aflu soldul contului respectiv? nu de alta ......dar ma gandesc la costurile dezbaterii succesiunii
soldul nu il puteti afla decat dupa ce veti deschide succesiunea la un notar. acesta va face toate demersurile ptr aflarea acestei informatii vitale si secrete.
dar succesiunea e deschisa..
trebuie sa informati notarul despre cont iar acesta se va ocupa sa afle informatiile necesare pentru ca suma respectiva sa faca parte din masa succesorala.
daca nu va apare in certificatul de mostenitor nu veti putea accesa banii din contul respectiv.
vreau sa aflu inainte sa platesc succesiunea...
Nu se poate sa aflati Decat daca notarul care dezbate succesiunea va inmaneaza o adresa catre Banca. Banca nu da altfel informatii. Dvs puteti sa decideti apoi daca introduceti banii in masa succesorala la emiterea primului certificat de mostenitor sau ulterior la suplimentare.