Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diploma de liceu echivaleaza cu calificarea?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diploma de liceu echivaleaza cu calificarea?

Doresc sa angajez un ajutor de ospatar (fara nici un fel de diploma de specialitate) cu salariul minim pe economie. Are studii medii, este major. Firma de resurse umane imi spune ca deoarece are liceul absolvit, chiar daca nu are diploma de ospatar sau ceva similar, trebuie sa il incadrez obligatoriu cu 720 RON. Pot sau nu, sa il incadrez cu salariu minim? Multumesc!
Depinde ce profil are liceul pe care l-a absolvit.Trebuie sa fie de specialitate ca sa-l puteti considera calificat in domeniu.
Ionut Georgescu a scris:

Doresc sa angajez un ajutor de ospatar (fara nici un fel de diploma de specialitate) cu salariul minim pe economie. Are studii medii, este major. Firma de resurse umane imi spune ca deoarece are liceul absolvit, chiar daca nu are diploma de ospatar sau ceva similar, trebuie sa il incadrez obligatoriu cu 720 RON. Pot sau nu, sa il incadrez cu salariu minim? Multumesc!

:offtopic: Interventie moderator
Nu mai adresati aceeasi întrebare pe mai multe sectiuni ale forumului si nu mai deschideti acelasi topic de mai multe ori. In acest caz topic-urile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori, utilizatorul urmand a fi avertizat, iar ulterior, in caz de nerespectare a avertismentului, va fi banat temporar sau defintiv.
Urmariti raspunsurile date pe celalat topic deschis de dvs, si anume :
www.avocatnet.ro/content/for...